Wędkowanie Zanzibar – Jakie przynęty na Ocean Indyjski ?

BIG GAME FISHING – OCEAN INDYJSKI Dzisiaj opowiem Wam o tym jaki sprzęt do łowienia ryb zabrać ze sobą na Ocean Indyjski Zacznę od tego, że rozpoczynając przygodę z

BIG GAME FISHING - OCEAN INDYJSKI

Dzisiaj opowiem Wam o tym jaki sprzęt do łowienia ryb zabrać ze sobą na Ocean Indyjski

traine

Zacznę od tego, że rozpoczynając przygodę z wędkowaniem na Oceanie Indyjskim sprzęt do łowienia był największym problem.

 

Na terenie Tanzanii nie znalazłem nic co by było warte zainteresowania a do tego jak już cokolwiek było to w astronomicznie wysokich cenach. Tak jest do dnia dzisiejszego.

 

Zacząłem pisać do sklepów w Polsce z zapytaniem czy taki sprzęt mają, ile kosztuje a sam transport nie był zbyt wielkim problemem bo przecież co chwila ktoś do nas z polski przylatuje. Okazało się, że sklepy nie trzymają takiego sprzętu bo mało kto go kupuje a do tego jest drogi.

 

Troszkę ręce mi opadły i w rezultacie zamówiłem średniej jakości sprzęt na morze a nie ocean. Oprócz kołowrotków bo te akurat były bardzo dobre w przystępnej cenie i mam je do dzisiaj.

 

Wędki przy pierwszej dużej rybie pękały jak zapałki a ostatnia wędka, która jakimś cudem ocalała, trzy miesiące temu złamała się w trzech miejscach na raz, kiedy mojego tuńczyka już holowanego zaatakował rekin.

 

Teraz wszystko co mam przyleciało z Japonii.

 

Niebawem też stworzę wpis na blogu o tym ile kosztuje wyprawa na ryby i za co płacimy.

Wędka na ocean indyjski

Wybierzmy odpowiedni sprzęt.

I tutaj najważniejsza informacja w całym wpisie. Obojętnie czy to kołowrotek, wędka czy przynęta. Japończycy robią najlepszy sprzęt wędkarski. Złota zasada, którą warto zapamiętać.

Zaczniemy od kołowrotków bo to one i wędki robią tu największą robotę, kiedy ryba już chwyci naszą przynętę.

Kołowrotki musimy mieć przynajmniej dwa na osobę. Do poppingu, spinningu, vertical jiggingu.

O technikach łowienia będzie osobny wpis na blogu.

Bezkonkurencyjnym liderem kołowrotków na rynku jest Shimano.

Niektóre modele innych marek może dorównują jakością, ale każdy produkt Shimano wypuszczony na rynek jest po prostu najwyżej jakości i żadna inna firma nie może się pochwalić takim osiągnięciem.

Żywotność kołowrotów tej marki jest bardzo długa a awaryjność niska, więc warto zapłacić więcej i mieć sprzęt na wiele lat.

Ceny kołowrotków : od 350 zł do 3500 zł

Oczywiście jeśli wyjdzie nowy model to dzień po wypuszczeniu na rynek będzie kosztował 5500 zł. Od razu mówię, że nie warto i lepiej kupić ten sam model z poprzedniego roku.

Na co zwracać uwagę przy zakupie ?

Łożyska kulkowe muszą być chronione od słonej wody.

Siła hamowania minimum 5 kg

Waga – maksymalnie 600 gram

Wielkość kołowrotka – czym większą rybę będziemy łowić tym większy kołowrotek.

Poniżej wyjaśniam dlaczego.

 

traine 1

Wędki – bardzo ważne by wędka składała się z jednej części.

Dzięki temu jest dużo bardziej wytrzymała niż wędki składane.

Przelotki powinny być  wykonane z wysokich jakości materiałów.

Pamiętajcie, że słona woda niszczy wszystko.

Sprzęt nawet z najlepszych materiałów trzeba myć po każdym użyciu w słodkiej wodzie.

Ciężar maksymalnie do 250 gram.

Cena: od 1000 zł do 2000 zł

leurres poppers

Żyłki – tutaj zawsze pojawia się problem jaką żyłkę nawinąć na kołowrotek. Czym grubsza żyłka tym bardziej wytrzymała, ale mniej jej nawiniemy na kołowrotek.

I tu zasada – większa ryba to większy kołowrotek bo grubsza żyłka 🙂

Żyłkę powinno się wymieniać raz w miesiącu przy łowieniu parę razy w tygodniu.

średnica minimum 0.50 mm

Niektórzy profesjonalni wędkarze na ocean nie kupują poniżej 0,60 mm, ale ja mam 0,50 mm i jeszcze żyłka nigdy mnie nie zawiodła.

Wytrzymałość żyłki i ścieralność – Kupujemy żyłki tylko do powyżej 50 kg

Żyłka musi być przezroczysta, dzięki czemu jest niewidoczna dla ryby.

Długość 100 metrów

Cena : 90 zł do 150 zł

Przypon – Big Game to najsilniejsze ryby, ale też mają ostre i duże zęby.

Musimy zaopatrzyć się w przypon wykonany z materiałów, które nie zostaną przegryzione przez rybę a tym samym  nie zostanie odgryziona nasza przynęta.

Cena : 10 zł 

invisible fluorocarbon a f w big game 35 cm 30

Przynęty i to jest najciekawsze, Każdy wędkarz ma ich całe pudło jeśli łowi w różnych miejscach i nie zna łowisk.

Ja troszkę ułatwię i pokażę najlepsze przynęty jeśli ktoś by chciał zakupić własny sprzęt i łowić na Oceanie Indyjskim.

Tutaj pokuszę się o stwierdzenie, że kolor przynęty nie ma żadnego znaczenia.

Właśnie jedzie do mnie parę sztuk Rapali w różnych kolorach głównie na sprzedaż, więc będę miał okazję przetestować czy faktycznie ten kolor nic nie znaczy.

Numer jeden 

Numer jeden na mojej liście to RAPALA

Imitacja dużej Sardynki z grzechotką w środku.

Idealnie sprawdza się na Tuńczyka, Doradę, Kole Kole

Cena : 90 zł

rapala

Numer dwa 

Bardzo popularny na całym świecie Popper

Ważny jest rozmiar. Wybieramy około 20 cm blisko brzegu na rybę do około 20 kg i duży około 30 cm na ryby do 50 kg.

Łowienie na Popper to prawdziwa sztuka. Energiczne pociągnięcia powodujące duży rozbryzg wody i przyciąganie drapieżnika.

Cena jest bardzo różna w zależności od producenta i materiału z jakiego popper jest wykonany.

Od 80 zł nawet do 800 zł 

 

hammer head d cup

I został nam jeszcze Jigging. Łowienie zazwyczaj z Fish Finderem.

Widząc na jakiej głębokości znajduje się ryba powoli opuszcza się przynętę i energicznie ściąga i odpuszcza przynętę by skupić na nią uwagę ryby. Niesamowita zabawa 🙂

Przynęty do Jiggingu są w miarę tanie i kosztują około 50 zł za sztukę.

Na zdjęciu moja ulubiona, ale tutaj jednoznacznie nie powiem czy jest najlepsza bo wiele nie testowałem.

Volkien Soul Micro Candy Bait Desc

Pływy Zanzibar – Kto wyciągnął korek ?

Pływy Zanzibar – Kto wyciągnął korek ? Jesteście ciekawi jak to się dzieje, że Zanzibarze Ocean Indyski znika i pojawia się na nowo ? Ile trwa cykl ?      Pływy Zanzibar – Zaczynamy Księżyc i Słońce to jedyny ziemski satelita i gwiazda naszego układu planetarnego. Mają ogromne znaczenie dla życia na Ziemi. Wpływają na błękitną planetę poprzez oddziaływanie grawitacyjne, którego efektem jest pojawianie się pływów, czyli cyklicznych ruchów wód oceanicznych. Ten regularny ruch mas wody na wiele sposobów kształtuje wygląd planety oraz życie ludzi. Pływy tworzą niezwykle bogate środowisko życia organizmów w strefie przypływów. Dzięki wciąż wymienianej i mieszanej wodzie, bogatej w związki odżywcze i tlen, w strefie tej występuje wiele gatunków ryb. Pływy to okresowe i regularne ruchy wód oceanicznych, które polegają na wznoszeniu i opadaniu poziomu morza. Cykliczny wzrost poziomu od najniższego położenia do najwyższego nazywamy przypływem, a

Kiedy przyjechać na Zanzibar ?

Kiedy przylecieć na Zanzibar nauczyć się kitesurfingu lub wędkować ? Pytanie kiedy przyjechać na Zanzibar by była ładna pogoda to najczęściej zadawane pytanie przy pierwszej rozmowie z zapytaniem o ofertę wyjazdu. Tutaj akurat odpowiedź jest bardzo prosta. Przez cały rok unikaj końcówki kwietnia i pierwszej połowy maja. W tym czasie praktycznie całe trzydzieści dni niebo jest zachmurzone a średnio co drugi dzień pada parę godzin dziennie deszcz. Dlaczego tak się dzieje. O tym dowiecie się z dzisiejszego tekstu. Należy zacząć od tego co wpływa na pogodę w tym okresie. Otóż zmieniają się prądy morskie i kierunek wiatru. W części północnej oceanu prądy morskie są zależne od monsunów i mają charakter sezonowy (Prąd Somalijski, Monsunowy i Równikowy Wsteczny). Ciepłe prądy stałe to: Prąd Południoworównikowy, Prąd Madagaskarski, Prąd Mozambicki. Natomiast zimne: Prąd Zachodnioaustralijski oraz Prąd Wiatrów Zachodnich. Silne, północno-wschodnie wiatry wieją od października

Wędkowanie Zanzibar – Jakie przynęty na Ocean Indyjski ?

BIG GAME FISHING – OCEAN INDYJSKI Dzisiaj opowiem Wam o tym jaki sprzęt do łowienia ryb zabrać ze sobą na Ocean Indyjski Zacznę od tego, że rozpoczynając przygodę z wędkowaniem na Oceanie Indyjskim sprzęt do łowienia był największym problem. Na terenie Tanzanii nie znalazłem nic co by było warte zainteresowania a do tego jak już cokolwiek było to w astronomicznie wysokich cenach. Tak jest do dnia dzisiejszego. Zacząłem pisać do sklepów w Polsce z zapytaniem czy taki sprzęt mają, ile kosztuje a sam transport nie był zbyt wielkim problemem bo przecież co chwila ktoś do nas z polski przylatuje. Okazało się, że sklepy nie trzymają takiego sprzętu bo mało kto go kupuje a do tego jest drogi. Troszkę ręce mi opadły i w rezultacie zamówiłem średniej jakości sprzęt na morze a nie ocean. Oprócz kołowrotków bo te akurat były bardzo

Łowienie ryb Zanzibar – Jakie ryby można łowić w Oceanie Indyjskim ?

BIG GAME FISHING – OCEAN INDYJSKI Dzisiaj opowiem Wam o tym jakie rybki możemy złowić na wodach Tanzanii. Najsilniejszą rybą jaką na wodach Tanzanii możecie złapać to bez wątpienia Giant Trevally. Profesjonalni wędkarze z całego świata przyjeżdżają specjalnie właśnie w to miejsce by zapolować na tą rybę. Miałem przyjemność parę razy powalczyć z nią i uwierzcie mi, że jest to niesamowite uczucie i ogromna walka. Wiele osób uważa tą rybę za najsilniejszą na świecie. Wielkość i waga tej ryby jest imponująca. ( 15 kg do nawet 50 kg ) Doświadczeni wędkarze czy osoby zaczynające przygodę z tym sportem, które korzystają z usług lokalnych wędkarzy nie mają możliwości złapania tej ryby ze względu na brak odpowiedniego sprzętu wędkarskiego jaki dostają do dyspozycji oraz  brak odpowiedniej łodzi z dużymi silnikami. Jeśli wybieracie się na ryby to koniecznie wybierzcie odpowiednią łódź i

Wędkowanie Zanzibar – Bezpieczeństwo na Oceanie Indyjskim.

BIG GAME FISHING – OCEAN INDYJSKI Łowienie na Oceanie Indyjskim a w szczególności na Zanzibarze nie jest łatwą sprawą, ale niesamowicie ciekawą i ekscytującą.  Jednak wszystko co się robi, trzeba robić z głową i zdawać sobie sprawę z tego co się może wydarzyć.  Tak jak w przypadku każdego sportu tak jak i w przypadku Big game fishing najważniejsze jest bezpieczeństwo.  I o tym będzie dzisiejszy wpis na blog  BEZPIECZEŃSTWO Zdjęcia łódek, które wstawiłem przy tekstach to lokalne łodzie wyposażone w 15 konne silniki. Jeśli wykupicie wycieczkę na delfiny, blue safari u lokalnych osób na 100% taką łódkę zastaniecie czekającą w porcie by zabrać Was na wycieczkę. A nawet 90 % hoteli nie robi akurat tych wycieczek samemu tylko zlecają zabranie ich gości lokalnym osobom.  Taka łódka może pomieścić by było komfortowo 6 osób plus sternik ( kapitan ).  I

Kitesurfing Zanzibar – Bezpieczeństwo

BEZPIECZEŃSTWO TO PODSTAWA Z pewnością zastanawiacie się czy decyzja nad którą się właśnie wahacie jest słuszna. Zacząć swoją przygodę z kitesurfingiem, czy może jednak zrezygnować ? Słyszeliście tyle na temat tego, że kitesurfing to niebezpieczny sport ekstremalny, ale z drugiej strony kuszą Was rajskie widoki, piękne plaże i wiatr we włosach. Jednak cały czas zastanawiacie się czy kitesurfing jest bezpieczny. Odpowiedź z pewnością Was miło zaskoczy. Kitesurfing, jako sport zaliczany aktualnie do tzw.: ‘sportów o podwyższonym ryzyku’ może być i jest całkowicie bezpieczny. Z całą powagą sytuacji chciałabym przekonać Cię w tym, że uprawianie kitesurfingu jest w pełni bezpieczne. Sport ten jednak, jak każdy inny wymaga od nas zdroworozsądkowych działań oraz odpowiedzialności. Fundamentem dla wszystkich Twoich postępów praktycznych jest wiedza teoretyczna. Jest to między innymi wiele przydatnych informacji związanych z pracą wiatru, przygotowywaniem sprzętu ( będąc jeszcze na plaży

Kupujemy nasz pierwszy latawiec do kitesurfingu?

Kitesurfing, jako dyscyplina sportu rozwija się w ostatnich latach w zawrotnym tempie. Coraz więcej osób marzy by zacząć swoją kite-przygodę,a na rynku pojawia się coraz to więcej producentów, oferujących nam coraz lepsze, bardziej niezawodne i jeszcze droższe latawce. Jesteśmy wręcz zarzucani ofertami od mniej lub bardziej znanych firm, znajomych i każdy uważa, że jego oferta jest najlepszą. Jak sobie z tym poradzić i nie zginąć? Jak podjąć słuszne decyzje, dopasowane do naszych potrzeb i oczekiwań? Chętnie Wam o tym wszystkim opowiem. Kitesurfing ciągle zaliczany do sportów dość drogich, więc tym bardziej Wasza decyzja o zakupie nowych zabawek, powinna być przemyślana i poparta racjonalnymi argumentami.   BUDŻET: Zaczynając od samego początku, pierwszym pytaniem jakie powinniśmy sobie zadać, to przede wszystkim budżet jaki chcemy przewidzieć na latawiec, bar i deskę– traktując taki zestaw jako nasz podstawowy. Czynników wpływających na cenę jest bardzo

Chcesz być kitesurferem, ale nie wiesz jak zacząć?

Zastanawiasz się jak zacząć swoja przygodę z kitesurfingiem? Odpowiedź jest bardzo prosta : wystarczy się zapisać na kurs do certyfikowanej szkoły IKO ! Jest to tak naprawdę jedyna i najlepsza droga do tego żeby zrealizować swoje marzenia o kitesurfingu. Często brakuje nam śmiałości, żeby przełamać się do pierwszego kroku, ale możecie być pewni, że jeśli tylko to zrobicie droga do sukcesu będzie szybka. Każda ze szkół ma swojej ofercie tzw. ‘kurs od zera od kitesurfera’. Jest to kompleksowy kurs, który przeprowadzi Cię przez zagadnienia związane z teorią, dowiesz się o tym jak zachowuje się i pracuje latawiec, a przez wszystkie etapy związane z nauką praktyczną będziesz przejdziesz pod bacznym okiem instruktora. Kurs kitesurfingu, to najbezpieczniejsze i najlepsze rozwiązanie jeśli chodzi o Twoją przygodę z tym sportem. Pod okiem certyfikowanych instruktorów zapoznasz się z wszystkimi tajnikami tej dyscypliny, a co

Lekcje kitesurfingu indywidualne czy grupowe ? Co wybrać !

Kiedy już przełamałeś się w sobie i podjąłeś ostateczną decyzję o uczestniczeniu w kursie kitesurfingowym, zaczyna pojawiać się przed Tobą wiele pytań. Jednym z nich jest przede wszystkim dylemat czy zapisać się na zajęcia grupowe czy może skorzystać z indywidualnego toku nauczania. To pytanie stwarza wątpliwości chociażby ze strony finansowej. Uczestnictwo w zajęciach grupowych bardzo często jest dużo tańsze niż kurs indywidualny. Często też grupa znajomych czy przyjaciół bardzo chciałaby się uczyć wspólnie kitesurfingu,a dużo niższa cena z pewnością zachęci ich do tego jeszcze bardziej. Nie można powiedzieć jednoznacznie, że zajęcia grupowe są czymś złym, czy np. gorszym wyborem, ale z pewnością sprawią że wasz progress będzie przyrastał nieco wolniej. W przypadku wyboru zajęć grupowych należy pamiętać, że cały czas jaki macie wykupiony, będzie równo podzielony między Ciebie a Twojego kompana z grupy. W takiej sytuacji, w przypadku posiadania

Ile godzin trwa kurs kitesurfingu?

Założyłeś sobie plan na najbliższe wakacje, że zostaniesz kitesurferem. Gratulujemy wyboru! Kurs kitesurfingu zgodnie z podziałem zgodnym z IKO (International Kiteboarding Organization ) to proces nauczania podzielony na trzy etapy tj.: IKO 1 , IKO 2, IKO 3. Na każdym z etapów będziesz odkrywał i uczył się kolejnych bardzo istotnych rzeczy. Międzynarodowa Organizacja Kitesurfingu określiła te etapy, by bez względu jaką szkołę postanowisz wybrać, Twój kurs będzie przebiegał zgodnie z zasadami bezpieczeństwa i stopniowym przyswajaniem wiedzy w odpowiedniej kolejności. Kurs kitesurfingu na poziomie IKO 1 to etap zawierający część teoretyczną, począwszy od pierwszego kontaktu z latawcem treningowy do pływania na brzuchu po tafli wody (tzw. body-drag). Poziom IKO 2 polega w dużej mierze na nauce startu z deską. IKO 3 to nauka ostrzenia pod wiatr, jazdy na palcach (toeside, switch), skoku i lądowania – ten poziom najlepiej rozpocząć kiedy

logo Scandal.pl
Daco 6028388

Magiczny Zanzibar ze Scandal.pl

Scandal.pl, Dolphin Bay 1, Kizimkazi Mkunguni

Wszystkie prawa zastrzeżone dla Scandal Travel 2021

Powered by OMPlanners

pl_PLPolish