Kiedy przyjechać na Zanzibar ?

Kiedy przylecieć na Zanzibar nauczyć się kitesurfingu lub wędkować ? Pytanie kiedy przyjechać na Zanzibar by była ładna pogoda to najczęściej zadawane pytanie przy pierwszej rozmowie z zapytaniem o

Kiedy przylecieć na Zanzibar nauczyć się kitesurfingu lub wędkować ?

Zanzibar Kitesurfing Scandal Travel00054 1

Pytanie kiedy przyjechać na Zanzibar by była ładna pogoda to najczęściej zadawane pytanie przy pierwszej rozmowie z zapytaniem o ofertę wyjazdu.

Tutaj akurat odpowiedź jest bardzo prosta. Przez cały rok unikaj końcówki kwietnia i pierwszej połowy maja.

W tym czasie praktycznie całe trzydzieści dni niebo jest zachmurzone a średnio co drugi dzień pada parę godzin dziennie deszcz.

Dlaczego tak się dzieje. O tym dowiecie się z dzisiejszego tekstu.

Należy zacząć od tego co wpływa na pogodę w tym okresie.

Otóż zmieniają się prądy morskie i kierunek wiatru.

W części północnej oceanu prądy morskie są zależne od monsunów i mają charakter sezonowy

(Prąd Somalijski, Monsunowy i Równikowy Wsteczny).

Ciepłe prądy stałe to: Prąd Południoworównikowy, Prąd Madagaskarski, Prąd Mozambicki.

Natomiast zimne: Prąd Zachodnioaustralijski oraz Prąd Wiatrów Zachodnich.

Silne, północno-wschodnie wiatry wieją od października do kwietnia; od maja do października dominują wiatry południowe i wschodnie.

Na półkuli południowej wiatry są raczej łagodniejsze, ale letnie sztormy w pobliżu Mauritiusa mogą być niebezpieczne.

Tak było dokładnie miesiąc temu. Dostaliśmy zakaz wychodzenia z domu bo już nad Madagaskarem pojawił się cyklon i istniało ryzyko, że dotrze nad Zanzibar.

Cyklony występują u wybrzeży Morza Arabskiego i Zatoki Bengalskiej w miesiącach wymiany monsunów zimowego i letniego.

Poda zazwyczaj dwie godziny w nocy lub rano. Potrafi 30 minut popadać w dzień. W Paje czyli gdzie stacjonujemy bardzo często deszcz nas omija.

Sam nie wiem jak to jest możliwe. Cały Zanzibar w deszczu a w Paje świeci słońce.

 

unnamed

Czy roczna prognoza wiatrowa na kitesurfing ma coś wspólnego z wędkowaniem ?

 

Oczywiście, tak. I długo mi zajęło zrozumienie tego co właśnie chcę Wam napisać.

Nie ma tego w żadnych książkach, ani też nikt o tym jeszcze nie pisał.

Przynajmniej ja nie znalazłem a szukałem bardzo długo.

Kiedy nadchodzi zmiana prądów morskich, już miesiąc wcześniej wszystkie ryby uciekają w głąb oceanu na północ lub południe w zależności czy mamy zmianę letnią czy zimową. Kiedy my jeszcze nie odczuwamy zmian pogody, w oceanie te zmiany już są.  

Wyobraźcie sobie, że codziennie widzisz setki tuńczyków skaczących w oceanie a przychodzi taki dzień, że robi się totalnie pusto.

W chwili kiedy zmieniają się prądy morskie i załamywać tym samem pogoda, na oceanie robią się ogromne fale, przychodzi bardzo silny wiatr, zmienia się temperatura wody. Uwierzcie mi, że nawet z brzegu widać istne szaleństwo i budzi się pokora dla żywiołów.

Ryby uciekają z prądem ( oglądaliście Gdzie jest Nemo scenę z prądem wodnym ? 🙂 Kto ma dzieci to wie 🙂 ) I tak właśnie się to odbywa. Ryby wiedząc, że nadchodzi zmiana prądów, uciekają w głąb oceanu. 

 

1 7FFTyQ6Wcbeh7Z9yixiUXw

Czy to znaczy, że przez trzy miesiące w roku nie da się wędkować na Zanzibarze ?

 

Tutaj na szczęście tak źle nie jest. Ryby uciekają z płytkiej wody dookoła wyspy, ale wystarczy wypłynąć w głąb oceanu i można z powodzeniem wędkować.

Jedyny czas kiedy absolutnie nie wypływamy z portu to ta chwila kiedy na oceanie szaleją ogromne fale. Jest bardzo niebezpiecznie i to jest jedyne co nas powstrzymuje bo ryby przecież dalej są.

Ktoś teraz spyta czy w takim razie skoro tak mocno wieje to nie jest wymarzona prognoza dla kitesurferów ?

Odpowiedź brzmi… bardzo bym chciał by tak było, ale niestety wiatr jest bardzo nierówny, porywisty a tym samym niebezpieczny. Do tego dno oceanu nadające się do uprawiania kitesurfingu mamy tylko od strony Paje a wiatr wieje od drugiej strony wyspy.

Jak widzicie pogoda nas na Zanzibarze w dużej porze deszczowej nie rozpieszcza od połowy kwietnia do połowy maja.

Co do małej pory deszczowej to jest zupełnie nieodczuwalna. Po prostu podobno jest 🙂

 

 

Zanzibar Kitesurfing Scandal Travel00025

PODSUMOWUJĄC

Kitesurfing :

Styczeń TAK

Luty TAK

Marzec DO 20 MARCA

Kwiecień NIE

Maj OD 20 MAJA

Czerwiec TAK

Lipiec TAK

Sierpień TAK

Wrzesień TAK

Listopad DO 15 LISTOPADA

Grudzień OD 20 GRUDNIA

Wędkowanie :

Styczeń TAK

Luty TAK

Marzec TAK

Kwiecień TAK DO 15 KWIETNIA

Maj TAK PO 25 MAJA

Czerwiec TAK

Lipiec TAK

Sierpień TAK

Wrzesień TAK

Listopad TAK

Grudzień TAK

Pływy Zanzibar – Kto wyciągnął korek ?

Pływy Zanzibar – Kto wyciągnął korek ? Jesteście ciekawi jak to się dzieje, że Zanzibarze Ocean Indyski znika i pojawia się na nowo ? Ile trwa cykl ?      Pływy Zanzibar – Zaczynamy Księżyc i Słońce to jedyny ziemski satelita i gwiazda naszego układu planetarnego. Mają ogromne znaczenie dla życia na Ziemi. Wpływają na błękitną planetę poprzez oddziaływanie grawitacyjne, którego efektem jest pojawianie się pływów, czyli cyklicznych ruchów wód oceanicznych. Ten regularny ruch mas wody na wiele sposobów kształtuje wygląd planety oraz życie ludzi. Pływy tworzą niezwykle bogate środowisko życia organizmów w strefie przypływów. Dzięki wciąż wymienianej i mieszanej wodzie, bogatej w związki odżywcze i tlen, w strefie tej występuje wiele gatunków ryb. Pływy to okresowe i regularne ruchy wód oceanicznych, które polegają na wznoszeniu i opadaniu poziomu morza. Cykliczny wzrost poziomu od najniższego położenia do najwyższego nazywamy przypływem, a

Kiedy przyjechać na Zanzibar ?

Kiedy przylecieć na Zanzibar nauczyć się kitesurfingu lub wędkować ? Pytanie kiedy przyjechać na Zanzibar by była ładna pogoda to najczęściej zadawane pytanie przy pierwszej rozmowie z zapytaniem o ofertę wyjazdu. Tutaj akurat odpowiedź jest bardzo prosta. Przez cały rok unikaj końcówki kwietnia i pierwszej połowy maja. W tym czasie praktycznie całe trzydzieści dni niebo jest zachmurzone a średnio co drugi dzień pada parę godzin dziennie deszcz. Dlaczego tak się dzieje. O tym dowiecie się z dzisiejszego tekstu. Należy zacząć od tego co wpływa na pogodę w tym okresie. Otóż zmieniają się prądy morskie i kierunek wiatru. W części północnej oceanu prądy morskie są zależne od monsunów i mają charakter sezonowy (Prąd Somalijski, Monsunowy i Równikowy Wsteczny). Ciepłe prądy stałe to: Prąd Południoworównikowy, Prąd Madagaskarski, Prąd Mozambicki. Natomiast zimne: Prąd Zachodnioaustralijski oraz Prąd Wiatrów Zachodnich. Silne, północno-wschodnie wiatry wieją od października

Wędkowanie Zanzibar – Jakie przynęty na Ocean Indyjski ?

BIG GAME FISHING – OCEAN INDYJSKI Dzisiaj opowiem Wam o tym jaki sprzęt do łowienia ryb zabrać ze sobą na Ocean Indyjski Zacznę od tego, że rozpoczynając przygodę z wędkowaniem na Oceanie Indyjskim sprzęt do łowienia był największym problem. Na terenie Tanzanii nie znalazłem nic co by było warte zainteresowania a do tego jak już cokolwiek było to w astronomicznie wysokich cenach. Tak jest do dnia dzisiejszego. Zacząłem pisać do sklepów w Polsce z zapytaniem czy taki sprzęt mają, ile kosztuje a sam transport nie był zbyt wielkim problemem bo przecież co chwila ktoś do nas z polski przylatuje. Okazało się, że sklepy nie trzymają takiego sprzętu bo mało kto go kupuje a do tego jest drogi. Troszkę ręce mi opadły i w rezultacie zamówiłem średniej jakości sprzęt na morze a nie ocean. Oprócz kołowrotków bo te akurat były bardzo

Łowienie ryb Zanzibar – Jakie ryby można łowić w Oceanie Indyjskim ?

BIG GAME FISHING – OCEAN INDYJSKI Dzisiaj opowiem Wam o tym jakie rybki możemy złowić na wodach Tanzanii. Najsilniejszą rybą jaką na wodach Tanzanii możecie złapać to bez wątpienia Giant Trevally. Profesjonalni wędkarze z całego świata przyjeżdżają specjalnie właśnie w to miejsce by zapolować na tą rybę. Miałem przyjemność parę razy powalczyć z nią i uwierzcie mi, że jest to niesamowite uczucie i ogromna walka. Wiele osób uważa tą rybę za najsilniejszą na świecie. Wielkość i waga tej ryby jest imponująca. ( 15 kg do nawet 50 kg ) Doświadczeni wędkarze czy osoby zaczynające przygodę z tym sportem, które korzystają z usług lokalnych wędkarzy nie mają możliwości złapania tej ryby ze względu na brak odpowiedniego sprzętu wędkarskiego jaki dostają do dyspozycji oraz  brak odpowiedniej łodzi z dużymi silnikami. Jeśli wybieracie się na ryby to koniecznie wybierzcie odpowiednią łódź i

Wędkowanie Zanzibar – Bezpieczeństwo na Oceanie Indyjskim.

BIG GAME FISHING – OCEAN INDYJSKI Łowienie na Oceanie Indyjskim a w szczególności na Zanzibarze nie jest łatwą sprawą, ale niesamowicie ciekawą i ekscytującą.  Jednak wszystko co się robi, trzeba robić z głową i zdawać sobie sprawę z tego co się może wydarzyć.  Tak jak w przypadku każdego sportu tak jak i w przypadku Big game fishing najważniejsze jest bezpieczeństwo.  I o tym będzie dzisiejszy wpis na blog  BEZPIECZEŃSTWO Zdjęcia łódek, które wstawiłem przy tekstach to lokalne łodzie wyposażone w 15 konne silniki. Jeśli wykupicie wycieczkę na delfiny, blue safari u lokalnych osób na 100% taką łódkę zastaniecie czekającą w porcie by zabrać Was na wycieczkę. A nawet 90 % hoteli nie robi akurat tych wycieczek samemu tylko zlecają zabranie ich gości lokalnym osobom.  Taka łódka może pomieścić by było komfortowo 6 osób plus sternik ( kapitan ).  I

Kitesurfing Zanzibar – Bezpieczeństwo

BEZPIECZEŃSTWO TO PODSTAWA Z pewnością zastanawiacie się czy decyzja nad którą się właśnie wahacie jest słuszna. Zacząć swoją przygodę z kitesurfingiem, czy może jednak zrezygnować ? Słyszeliście tyle na temat tego, że kitesurfing to niebezpieczny sport ekstremalny, ale z drugiej strony kuszą Was rajskie widoki, piękne plaże i wiatr we włosach. Jednak cały czas zastanawiacie się czy kitesurfing jest bezpieczny. Odpowiedź z pewnością Was miło zaskoczy. Kitesurfing, jako sport zaliczany aktualnie do tzw.: ‘sportów o podwyższonym ryzyku’ może być i jest całkowicie bezpieczny. Z całą powagą sytuacji chciałabym przekonać Cię w tym, że uprawianie kitesurfingu jest w pełni bezpieczne. Sport ten jednak, jak każdy inny wymaga od nas zdroworozsądkowych działań oraz odpowiedzialności. Fundamentem dla wszystkich Twoich postępów praktycznych jest wiedza teoretyczna. Jest to między innymi wiele przydatnych informacji związanych z pracą wiatru, przygotowywaniem sprzętu ( będąc jeszcze na plaży

Kupujemy nasz pierwszy latawiec do kitesurfingu?

Kitesurfing, jako dyscyplina sportu rozwija się w ostatnich latach w zawrotnym tempie. Coraz więcej osób marzy by zacząć swoją kite-przygodę,a na rynku pojawia się coraz to więcej producentów, oferujących nam coraz lepsze, bardziej niezawodne i jeszcze droższe latawce. Jesteśmy wręcz zarzucani ofertami od mniej lub bardziej znanych firm, znajomych i każdy uważa, że jego oferta jest najlepszą. Jak sobie z tym poradzić i nie zginąć? Jak podjąć słuszne decyzje, dopasowane do naszych potrzeb i oczekiwań? Chętnie Wam o tym wszystkim opowiem. Kitesurfing ciągle zaliczany do sportów dość drogich, więc tym bardziej Wasza decyzja o zakupie nowych zabawek, powinna być przemyślana i poparta racjonalnymi argumentami.   BUDŻET: Zaczynając od samego początku, pierwszym pytaniem jakie powinniśmy sobie zadać, to przede wszystkim budżet jaki chcemy przewidzieć na latawiec, bar i deskę– traktując taki zestaw jako nasz podstawowy. Czynników wpływających na cenę jest bardzo

Chcesz być kitesurferem, ale nie wiesz jak zacząć?

Zastanawiasz się jak zacząć swoja przygodę z kitesurfingiem? Odpowiedź jest bardzo prosta : wystarczy się zapisać na kurs do certyfikowanej szkoły IKO ! Jest to tak naprawdę jedyna i najlepsza droga do tego żeby zrealizować swoje marzenia o kitesurfingu. Często brakuje nam śmiałości, żeby przełamać się do pierwszego kroku, ale możecie być pewni, że jeśli tylko to zrobicie droga do sukcesu będzie szybka. Każda ze szkół ma swojej ofercie tzw. ‘kurs od zera od kitesurfera’. Jest to kompleksowy kurs, który przeprowadzi Cię przez zagadnienia związane z teorią, dowiesz się o tym jak zachowuje się i pracuje latawiec, a przez wszystkie etapy związane z nauką praktyczną będziesz przejdziesz pod bacznym okiem instruktora. Kurs kitesurfingu, to najbezpieczniejsze i najlepsze rozwiązanie jeśli chodzi o Twoją przygodę z tym sportem. Pod okiem certyfikowanych instruktorów zapoznasz się z wszystkimi tajnikami tej dyscypliny, a co

Lekcje kitesurfingu indywidualne czy grupowe ? Co wybrać !

Kiedy już przełamałeś się w sobie i podjąłeś ostateczną decyzję o uczestniczeniu w kursie kitesurfingowym, zaczyna pojawiać się przed Tobą wiele pytań. Jednym z nich jest przede wszystkim dylemat czy zapisać się na zajęcia grupowe czy może skorzystać z indywidualnego toku nauczania. To pytanie stwarza wątpliwości chociażby ze strony finansowej. Uczestnictwo w zajęciach grupowych bardzo często jest dużo tańsze niż kurs indywidualny. Często też grupa znajomych czy przyjaciół bardzo chciałaby się uczyć wspólnie kitesurfingu,a dużo niższa cena z pewnością zachęci ich do tego jeszcze bardziej. Nie można powiedzieć jednoznacznie, że zajęcia grupowe są czymś złym, czy np. gorszym wyborem, ale z pewnością sprawią że wasz progress będzie przyrastał nieco wolniej. W przypadku wyboru zajęć grupowych należy pamiętać, że cały czas jaki macie wykupiony, będzie równo podzielony między Ciebie a Twojego kompana z grupy. W takiej sytuacji, w przypadku posiadania

Ile godzin trwa kurs kitesurfingu?

Założyłeś sobie plan na najbliższe wakacje, że zostaniesz kitesurferem. Gratulujemy wyboru! Kurs kitesurfingu zgodnie z podziałem zgodnym z IKO (International Kiteboarding Organization ) to proces nauczania podzielony na trzy etapy tj.: IKO 1 , IKO 2, IKO 3. Na każdym z etapów będziesz odkrywał i uczył się kolejnych bardzo istotnych rzeczy. Międzynarodowa Organizacja Kitesurfingu określiła te etapy, by bez względu jaką szkołę postanowisz wybrać, Twój kurs będzie przebiegał zgodnie z zasadami bezpieczeństwa i stopniowym przyswajaniem wiedzy w odpowiedniej kolejności. Kurs kitesurfingu na poziomie IKO 1 to etap zawierający część teoretyczną, począwszy od pierwszego kontaktu z latawcem treningowy do pływania na brzuchu po tafli wody (tzw. body-drag). Poziom IKO 2 polega w dużej mierze na nauce startu z deską. IKO 3 to nauka ostrzenia pod wiatr, jazdy na palcach (toeside, switch), skoku i lądowania – ten poziom najlepiej rozpocząć kiedy

logo Scandal.pl
Daco 6028388

Magiczny Zanzibar ze Scandal.pl

Scandal.pl, Dolphin Bay 1, Kizimkazi Mkunguni

Wszystkie prawa zastrzeżone dla Scandal Travel 2021

Powered by OMPlanners

pl_PLPolish