ZANZIBAR WAKACJE

Zanzibar

jest wyjątkowo malowniczą wyspą, która jest aktualnie jedną z najchętniej odwiedzaną częścią Tanzanii.

Dawniej Zanzibar słynął z eksportu przypraw takich jak goździki, cynamon czy gałka muszkatołowa, stąd razem z pobliską Pembą zwany był „wyspami przyprawowymi”.

Jednak w przeciągu ostatnich lat zmienił się jej charakter i mocno rozwinął się sektor turystyczny. Głównie w Nungwi, Paje i Jambiani.

Aktualnie Zanzibar stanowi mekkę dla fanów sportów wodnych, a w szczególności kitesurfingu.

Zanzibar jest idealnym miejscem na wczasy / wakacje. Hotel na plaży blisko oceanu, wycieczki (np. Stone Town, małpy w parku Jozani Forest, delfiny i wiele innych), pod okiem lokalnych przewodników, polska szkoła kitesurfingu czy nurkowania, wędkowanie. Beach party praktycznie codziennie. 

Zanzibar wakacje 2 | Scandal.pl
Zanzibar wakacje 2 | Scandal.pl

Waluta Zanzibar

szyling tanzański (TZS). 1000 TZS to ok. 1,88 PLN

Wiza Zanzibar

można ją uzyskać w placówkach dyplomatycznych Tanzanii oraz na głównych przejściach granicznych.

Wiza pobytowa kosztuje 50 USD/EUR.

Czas Zanzibar

czas polski + 1 lub 2 godziny.

Szczepienia Zanzibar

niewymagane jest szczepienie przeciw żółtej febrze, natomiast zalecane przeciw żółtaczce.

Ceny na Zanzibarze

  1. Mleko w kartonie (1 litr): 5,60 PLN (3,000 TZS)
  2. Żółty ser (1 kg): 48 PLN (26,000 TZS)
  3. Piwo: 5,60 PLN (3000 TZS)
  4. Wino: 33 PLN (18,000 TZS)
  5. Chleb: 2,80 PLN (1,500 TZS)
  6. Jajko: 80 groszy (400 TZS)
  7. Papierosy lokalne: 3,80 PLN (2,000 TZS)
  8. Papierosy typu SM: 8 PLN (5,000 TZS)
  9. Pierś z kurczaka: 13 PLN (7,000 TZS)
  10. Jabłka (1kg): 13 PLN (7,000 TZS)
  11. Pomarańcze (1kg): 2,80 PLN (1,500 TZS)
  12. Ziemniaki (1kg): 4 PLN (2,100 TZS)
  13. RYŻ (1kg): 5,60 PLN (3,000 TZS)
  14. Pomidory (1kg): 5,60 PLN (3,000 TZS)
  15. BANANY (1kg): 6,40 PLN (3,500 TZS)
  16. Cebula (1 kg): 5,80 PLN (3,100 TZS)
  17. Woda (1l): 1,80 PLN (1,000 TZS)
  18. Woda (0,33l): 1 PLN (550 TZS)
Wakacje Zanzibar 3 | Scandal.pl

Wschodnie wybrzeże Zanzibaru

Wschodnie wybrzeże Zanzibaru, to miejsce ciągle nieodkryte przez masową turystykę, dzięki czemu nadal można tu podziwiać jej naturalne piękno.

Znajduje się tu kilka uroczych wiosek idealnych na wczasy, do których najczęściej przyjeżdżają osoby poszukujące dobrych, równych wiatrów, pięknych plaż. Czyli tego co do tej pory można było oglądać na pocztówkach, a pobyt w takim miejscu gwarantuje udane wczasy. 

Krystalicznie czysta, turkusowa woda, miękki biały piasek oraz słoneczna pogoda stwarzają idealne warunki kitesurfingowe, oraz te do beztroskiego wypoczynku na plaży.

Trudno zawrzeć wszystkie informacje odnośnie tak wyjątkowej wyspy, jaką jest Zanzibar w jednym miejscu, ale bardzo chciałabym, żebyście poznali ją nieco bliżej.

Warto zacząć od strony statystyk.

Istotną informacją jest fakt, że Tanzania w głównej mierze (bo aż w ok. 61%) to kraj chrześcijański- są to dane odnośnie części lądowej.

Zanzibar wygląda jednak diametralnie inaczej, ponieważ mamy tu blisko 90% obywateli wyznania muzułmańskiego.

 

Zanzibar wakacje 4 | Scandal.pl

Bezpieczeństwo Zanzibar

Wiele z osób podróżujących na Zanzibar pyta mnie o bezpieczeństwo podczas wycieczki. Możecie być spokojni, wczasy w tym miejscu to idealne miejsce dla rodzin z dziećmi, nocnego życia np. beach party. Wycieczki nawet w bardzo lokalne miejsca, też są bezpieczne. 

Na wyspie nie ma przewrotów religijnych, ani niebezpiecznych działań o charakterze religijnym. Lokalni mieszkańcy bardzo serdecznie podchodzą do każdego turysty, a Zanzibar jest szczególnie gościnny.

Jeśli odwiedzicie Zanzibar choć jeden raz, będziecie mieli idealną okazję się o tym przekonać.

Nie ma tu egipskiego plażowego naciągania, nikt nas do niczego nie zmusza, za to każdy chętnie z wami przysiądzie i pogaworzy.

Większość lokalnych mieszkańców Zanzibaru jest zafascynowana ‘białym europejskim’ Światem, więc krótkie pogawędki z lokalnymi mieszkańcami przysporzą Wam mnóstwa radości, ale i ciekawych informacji o dysonansie między naszymi kulturami.

Kitesurfing na Zanzibarze ze Scandal.pl

Wycieczki Zanzibar 

Wakacje na wyspie dają nam dużo możliwości. Sam urok plaż wart jest wyjazdu a tu mamy jeszcze wycieczki, beach party, naukę kitesurfingu, wędkowanie, nurkowanie, jazdę konną a też sam hotel oferuje dodatkowe atrakcje.

Główne miejsca, w które warto się wybrać to: Nungwi, Stone Town, Kizimkazi, Paje, Jambiani 

O naszych wycieczkach możecie przeczytać tutaj: LINK

Zanzibar wakacje 6 | Scandal.pl

Gdzie najlepiej jechać na Zanzibar w wakacje

Każdy z nas jest inny i czego innego oczekuje, by mieć udane wczasy.

Jednych usatysfakcjonuje mały kameralny hotel pośród niczego a innych ogromny kurort z pięcioma basenami.

Wyspę można podzielić na cztery części.

Północna część Zanzibaru, gdzie mamy miasta: 

Nungwi, Matemwe, Kiwengwa

Polecane hotele na samej plaży: Hotel Riu Palace Zanzibar, hotel Royal Zanzibar Beach Resort, hotel Nungwi Dreams By Mantis

Atrakcje turystyczne: Baraka Aquarium Nungwi, które jest miejscowym szpitalem dla żółwi wodnych. Zysk z biletów wstępu (20,000 TZS, czyli 38 PLN) od osoby, częściowo wykorzystywany jest na utrzymanie tego miejsca. Głównym atutem jest możliwość wskoczenia do wody i popływania z tymi zwierzętami. 

Miejsce dla osób szukających dużych resortów i pięknych plaż na wczasy. 

Południowa część Zanzibaru, gdzie mamy miasta:

Kizimkazi, Makunduchi (50 km do Stone Town)

Atrakcje turystyczne w Kizimkazi: wycieczka na delfiny, wycieczka na blue safari, wędkowanie, mnóstwo pięknych plaż i zachód słońca, nurkowanie.

Polecane hotele na samej plaży: Hotel Kizimkazi beach apartments, hotel The One Resort Zanzibar, hotel Kizikula, hotel The Residence Zanzibar

Miejsce dla osób szukających na wczasy kameralnego hotelu i spokoju, pięknych plaż, chcących wędkować oraz nurkować, przebywać w bardzo lokalnym miejscu z lokalnymi ludźmi. Tu turystyka jeszcze za bardzo nie dotarła. 

Wschodnia część Zanzibaru, gdzie mamy miasta:

Paje i Jambiani 

Atrakcje turystyczne: Kuza Cave, czyli jaskinia w Jambiani, Kitesurfing, Targ z pamiątkami, Beach party, mnóstwo pięknych plaż i wschody słońca.

Polecane hotele na samej plaży: Hotel Jambiani Villas, hotel Lulu, hotel GreenZ, Nest

Miejsce dla osób lubiących Beach party, Kitesurfing, Nurkowanie.

Zachodnia część Zanzibaru, gdzie mamy miasto:

Stone Town, czyli stolica Zanzibaru

Atrakcje turystyczne: Dom Cudów, Fort Portugalski, Fort Arabski, Targ niewolników, Darajani Market, Dom gdzie mieszkał Freddie Mercury, urok pięknych plaż.

Polecane hotele na samej plaży: Tembo House Hotel, Double Tree by Hilton hotel Zanzibar 

Miejsce dla osób lubiących zwiedzanie, życie nocne, beach party, lokalny klimat.

Zanzibar wakacje 7 | Scandal.pl

Zanzibar Pora deszczowa. Jechać na wakacje czy nie jechać ? 

Ludzie boją się pory deszczowej na Zanzibarze jak ognia. A ja udowodnię, że to najlepszy moment na wyjazd na Zanzibar. 

Kiedy jest pora deszczowa na Zanzibarze ? Duża pora deszczowa trwa od końca marca do połowy maja. Mała pora deszczowa od połowy listopada do połowy grudnia. 

By podjąć decyzję o wakacjach w tym czasie, na początku należy zrozumieć, jak w ogóle ta pora deszczowa na Zanzibarze wygląda. Uwierzcie mi, że to nic strasznego i nigdy nie leje jak z wiadra, całymi dniami. Zazwyczaj pada w nocy lub nad ranem a czasem 20 minut w dzień. By zrozumieć uczucie kiedy taki deszcz przychodzi, można wyobrazić sobie taką sytuację. Wyobraźcie sobie, że na dworze mamy 35 stopni i brak wiatru, wchodzicie do basenu z chłodną wodą. Takie właśnie uczucie towarzyszy turystom, kiedy zaczyna padać deszcz.

Plusy wakacji w porze deszczowej. Niskie ceny biletów lotniczych, niskie ceny hoteli, mniej turystów na wyspie, mniej kitesurferów na wodzie, mniej ludzi na wycieczkach.

Jak widzicie, pora deszczowa na Zanzibarze nie jest taka zła i warto wybrać się w tym czasie na Zanzibar.Zanzibar wakacje 9 | Scandal.pl

Zanzibar Co warto zobaczyć 

Na Zanzibarze mamy wiele wycieczek i wiele rzeczy do zobaczenia podczas wakacji. Jednak największą atrakcją Zanzibaru są oczywiście plaże i Ocean Indyjski. Tego, czego nie ma w programie, a co warto zobaczyć, to jak żyją lokalni ludzie, jak wygląda szkoła dla dzieci czy meczet. Jakie są różnice kulturalne i religijne. Tego nie zobaczycie w komercyjnych miejscach jak Nungwi, Jambiani i Paje. Warto pomieszkać chwilę w Kizimkazi, Stone Town.

Zanzibar wakacje 10 | Scandal.pl

Loty na Zanzibar 

Na Zanzibar polecimy czarterem albo lotem z jedną lub dwiema przesiadkami.

Czartery Enter Air lub Lot sprzedają Itaka, Tui, Rainbow. Czas lotu czarterem to około 10h.

Ceny: Od 1400 PLN (OKAZJA) do 4000 PLN 

Loty z przesiadką lub przesiadkami FlyDubai, Emirates, Qatar, KLM

Ceny: Od 1400 PLN (OKAZJA) do 3500 PLN

Zanzibar wakacje 12 | Scandal.pl

Co przywieźć z Zanzibaru a czego nie można wywozić

Bez wątpienia misję zrobienia zakupów na prezenty podczas wakacji na Zanzibarze ma każdy turysta. Warto kupić: przyprawy, obrazy lokalnych artystów, magnesy na lodówkę, lokalne torebki czy wyroby z lokalnych materiałów, mydełka z lokalnych fabryk, lokalne perfumy, olej kokosowy, olej palmowy, olej z trawy cytrynowej, aromaty do ciast np. bananowy., sosy ostre z mango, lokalną kawę.

Czego nie można przywieźć? Nie można wywozić z Zanzibaru rafy koralowej, muszli, piasku. 

Zanzibar wakacje 13 | Scandal.pl

Zanzibar Last Minute

Na jaką obniżkę ceny możecie liczyć, kiedy biuro ogłasza ofertę Last Minute?. Na Zanzibarze jest jedna zasada. Są tanie loty czarterowe Enter Air, to jest i Last Minute. Zazwyczaj możecie liczyć na taką ofertę pod koniec marca lub na początku czerwca. Ceny spadają o połowę i często hotele dokładają do oferty All inclusive w cenie wyjazdu. Spokojnie można na 7 dni polecieć do hotelu z all inclusive, transportem z lotniska i na lotnisko, ubezpieczeniem za około 1900 PLN – 3000 PLN od osoby. 

Najpiękniejsze plaże na Zanzibarze

Biały piasek jak mąka, lazur Oceanu Indyjskiego, szum palm. Tego właśnie oczekujemy, planując urlop na Zanzibarze. W takim razie gdzie są najładniejsze plaże na Zanzibarze. I właściwie tu nie mam odpowiedzi, choć jestem na wyspie już 10 lat. Warte zobaczenia znajdują się w miejscowości Kiwengwa, Jambiani, Paje, Pingwe, Bwejuu, Matemwe, Kigomani, Nungwi, Kendwa. Ja sam uwielbiam wybrać się na plażę przy zachodzie słońca, więc to moje główne kryteria oceny.  

Zanzibar wakacje 14 | Scandal.pl

Zanzibar All Inclusive

Zanzibar jest takim miejscem, gdzie urlop spędzasz, głównie zwiedzając lub korzystając z różnych form aktywności. Zazwyczaj po śniadaniu ruszasz na wycieczkę, naukę kitesurfingu, nurkowanie, wędkowanie. Jeśli wybierzesz hotel, pośrodku niczego to większość dnia spędzisz poza hotelem. Moim zdaniem, wybierając opcję all inclusive, wszystkie aktywności powinien mieć blisko by móc korzystać z opcji, jaką proponuje hotel.

Najlepsze hotele na Zanzibarze

Zazwyczaj pierwsze co robimy, planując wakacje na Zanzibarze? Szukamy najlepszego dla nas hotelu. Mamy dzieci, sprawdzamy atrakcje, z jakich dzieci mogą korzystać. Jedziemy w podróż poślubną, szukamy najpiękniejszej plaży i wysokiego standardu. Jedziemy nurkować, szukamy hotelu ze szkołą nurkowania. I tak dalej…

W zależności od tego z kim jedziemy, co będziemy robić na miejscu, rodzą się pytania o możliwości w hotelu i blisko hotelu. 

Dla niektórych osób szałas na plaży z piaskiem zamiast podłogi będzie idealny i będzie wszystkim polecał a dla innych osób resort z kortami tenisowymi i polem golfowym. 

W takim razie najlepszym hotelem będzie ten, który spełnia nasze oczekiwania. 

Moim zdaniem, największym błędem przy wyborze hotelu jest sugerowanie się opiniami innych osób. Przecież, każdy oczekuje czego innego. 

 

Zanzibar wycieczki | Scandal.pl

Co zabrać na wakacje na Zanzibar ?

Na Zanzibarze słońce jest bardzo mocne, więc bierzemy wszystko by się chronić przed poparzeniem. Czapka lub kapelusz, okulary przeciwsłoneczne, krem z filtrem 50, chusty, klapki, sandały. 

Przyda się na plażę i wycieczki:

Torba plażowa, ręcznik plażowy, bikini lub kąpielówki, koszule i sukienki przewiewne, bidon na wodę lub termos, torba wodoodporna, torba wodoodporna. 

Co dostaniecie na Zanzibarze:

Kremy na poparzenia, kremy z filtrem, ręczniki, przewiewne ubrania, czapki, kapelusze, chusty, antyperspirant, klapki, sandały, torbę wodoodporną.

Zanzibar wycieczki 2 | Scandal.pl

Atrakcje Zanzibar

Największą atrakcją Zanzibaru jest Twój nowy kumpel Masaj

Bardzo ciekawym doświadczeniem podczas wizyty na Zanzibarze jest z pewnością Twój nowy kumpel Masaj.

Masajowie prowadzą półkoczowniczy tryb życia, często się przemieszczają w poszukiwaniu lepszych pastwisk dla bydła.

Jednakże Masajowie, których można spotkać na każdej z plaż, zdecydowanie są grupą, która skutecznie poszukuje klienta na swoje bransoletki, niżeli nowych pastwisk dla zwierząt.

Mimo że nie są rdzennymi mieszkańcami Zanzibaru, przybywają tu licznie w celu zarobkowym.

Z pewnością przyjeżdżając na Zanzibar, poznasz nie jednego przedstawiciela pochodzącego z obszarów spod Kilimandżaro i bardzo szybko się z nim zaprzyjaźnisz.

Masajowie również, podobnie jak mieszkańcy Zanzibaru są nastawieni frontem do turysty.

W swojej parcianej siatce, z która dumnie maszerują całymi dniami przez plaże, przenoszą całe swoje sklepy pełne masajskich bibelotów o charakterze lokalnej pamiątki.

Możecie dzięki temu, nie ruszając się z leżaka, kupić magnesik na lodówkę, cudowną bransoletkę czy figurkę żyrafy.

Wybór w sklepie mamy naprawdę bardzo spory, a gdyby tylko okazało się, że planujemy kupić coś, ale w innym kolorze, Masaj z pewnością chętnie przyjmie od nas takie zamówienie i na następny dzień będzie gotowe do odbioru.

O ile mogłoby się Wam wydawać, że Masaj, który nigdy nie skończył żadnej szkoły, może mieć słabe pojęcie o prowadzeniu swojego małego interesu, to jesteś w wielkim błędzie.

Masajowie przebywający na wyspie sprzedają zawieszki, naszyjniki i bransoletki tkane ręcznie przez baby ze swojej wsi.

Nie byłoby w tym nic dziwnego gdyby nie fakt, że mają oni na Zanzibarze swoją własną masajską ‘wspólnotę bransoletkową’ prowadzoną przez najstarszych i najbardziej doświadczonych w tej branży Masajów.

Działa to trochę jak zrzeszenie przedstawicieli handlowych, ale dzięki takiemu zabiegowi każdy z nich może liczyć na wsparcie w przypadku choroby lub kiedy jego pamiątki marnie się sprzedają i zaczyna brakować szylingów na życie.

Zanzibar wycieczki 4 | Scandal.pl

Co zjeść na Zanzibarze

Podobnie jest z kuchnią, ta z kolei słynie ze swojej świeżości i bogactwa.

Gwarantuje Wam, że to właśnie na Zanzibarze skosztujecie najpyszniejszego mango w Waszym życiu i to tutaj zjecie smakołyki świeżo wyłowione z Oceanu Indyjskiego.

Jeśli jednak zagłębić swoje poszukiwania lokalnych smaków z pewnością odkryjecie takie smakołyki jak:

ciapatii — okrągłe cienkie placuszki z przaśnego ciasta z mąki pszennej, stanowiącej idealny dodatek do każdego posiłku

beef masala — duszona wołowina podana w aromatycznym sosie curry

ugali —  najpopularniejsze danie afrykańskie, przypominające dużą kluskę z mąki kukurydzianej, stosowane jako bardzo syty dodatek do sosów.

Podstawą lokalnej diety są jednak świeże owoce i warzywa.

Dojrzewają one w idealnych warunkach, są w swym smaku pełne słońca, ale co najważniejsze: hodowane bez dodatków nawozów i pestycydów.

Można je kupić niemal wszędzie, nawet w czasie plażowania.

W ramach poszukiwania nowych smaków dobrym pomysłem jest również wyjazd na nocny market do stolicy wyspy, czyli do Stone Town.

Tuż po zachodzie słońca, nieopodal plaży zaczyna się tutaj ‘night market’. Na kilkudziesięciu różnych stoiska możecie skosztować wszystkiego najsmaczniejszego, co ma nam wyspa do zaoferowania.

Bardzo częstym widokiem na targu są tzw. ‘miszi-kaki’ czyli coś, co przypomina nasze szaszłyki.

Zazwyczaj są to nadziane na patyki kawałki mięsa, owoców morza lub podrobów.

Wszystko to jest na naszych oczach grillowane i podawane z różnymi lokalnymi dodatkami lub frytkami domowej roboty.

Śniadanie na Zanzibarze ze Scandal.pl

ZANZIBAR 2022 - SKOMPONUJ SWOJE WAKACJE Z SCANDAL.PL

Zanzibar / Kizimkazi

Atuty oferty:

 • na wakacje z rodziną
 • hotel na plaży
 • basen, tropikalny ogród
 • urozmaicone animacje dla dzieci i dorosłych
 • codziennie zachód słońca
 • spokojna, odprężająca atmosfera


Covid-19:

Test na COVID-19 (RT-PCR) lub zaświadczenie o szczepieniu jest wymagane.


Położenie hotelu:

ok. 59 km od Stone Town, ok. 29 km od Paje, ok. 22 km od Jambiani, ok. 80 km od Matemwe, ok. 94 km od Nungwi


Hotel: 

Kameralny hotel na plaży z dużym basenem, restauracją, strefą odpoczynku z widokiem na ocean. Hotel usytuowany jest w miejscowości Kizimkazi w południowo — zachodniej części wyspy. Menu w restauracji składa się głównie z owoców morza. Na ternie hotelu dostępne jest darmowe Wi-Fi oraz serwis plażowy.


Apartament:

Większość apartamentów z widokiem na ocean. Wyposażenie apartamentów składa się z:

 • 1 lub 2 duże łóżka małżeńskie. Na życzenie można zamienić na łóżka pojedyncze.
 • Lodówka
 • Klimatyzacja
 • Łazienka z prysznicem 
 • Stół
 • Krzesła
 • Czajnik
 • Szafki na ubrania


Atrakcje:

 • Duży basen
 • łóżka plażowe z parasolami
 • strefa posiłków z widokiem na ocean
 • bezpośrednie zejście do oceanu
 • port wędkarski
 • szkoła nurkowania
 • nauka kitesurfingu (dojeżdżamy do miejscowości Paje)
 • wycieczki na delfiny i blue safari, bezpośrednio z hotelu. Łódki podstawiamy pod drzwi.
Kizimkazi Scandal
Kizimkazi Scandal

18 lat doświadczenia w organizacji wyjazdów, wycieczek, szkoleń kitesurfingowych.

5000 zadowolonych klientów. 1800 dzieci, 3200 dorosłych.

10 lat na Zanzibarze. Pierwszy raz wylądowaliśmy tutaj w 2012 roku. To była miłość od pierwszego wejrzenia.

Proponujemy ogrom atrakcji. Szkoła kitesurfingu i nurkowania, wycieczki fakultatywne, łowienie ryb.

Scandal pl Zanzibar Polski hotel

Cena za osobę lub osoby w jednym apartamencie.

1 osoba – 75 $ noc ze śniadaniem.

2 osoby – 56 $ noc ze śniadaniem. Cena za osobę.

3 osoby – 38 $ noc ze śniadaniem. Cena za osobę.

4 osoby – 28 $ noc ze śniadaniem. Cena za osobę.

Szczegółowa oferta hotelu

Przelot proponujemy czarterem lub lotem z przesiadką / przesiadkami.

Możliwości przelotu, wyszukujemy na bieżąco.

Ceny lotów czarterowych:

od 1500 PLN do 4500 PLN

Ceny lotów z przesiadką lub przesiadkami:

od 1400 PLN do 3800 PLN

 

Zanzibar- Scandal Travel from Maciej Zwoliński on Vimeo.

Dla osób spragnionych aktywności na wakacjach proponujemy szkolenia kitesurfingowe.

Zajęcia indywidualne:

1h – 75$

6h – 420$

12h – 760$

18h – 1120$

Zajęcia grupowe:

1h – 65$ osoba

6h – 330$ osoba

12h – 600$ osoba

18h – 900$ osoba

 

Szczegółowa oferta znajduje się pod tym linkiem 

Nurkowanie Zanzibar
Nurkowanie Zanzibar

Nasze najmłodsze dziecko w pakiecie atrakcji. Łowienie ryb na Zanzibarze to bez wątpienia coś, czego nie można przegapić, będąc tutaj.

Mamy wiele możliwości a każdą ofertę tworzymy indywidualnie.

Najczęściej wybierana opcja to wypłynięcie na ryby na pół dnia z dwoma silnikami 15 koni za 300 dolarów.

Szczegółowa oferta znajduje się tutaj.

Napisz do nas. PRZYGOTUJEMY OFERTĘ SPECJALNIE DLA CIEBIE.

Można też kontaktować się z nami przez WhatsApp.

pl_PLPolish